Neyland Yacht Club

Neyland Yacht Club

The Promenade, Neyland, Pembrokeshire, SA73 1PX
01646 600267
info@neylandyachtclub.co.uk

Spring Dinghy Series Div 1 (2021)

Total entries in series: 10
Number raced: 7 out of 7
Number of discards: 3. Discarded points are scored through.

You may find it easier to read the results in landscape mode.

Helm Boat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Points
1st Lukas Tyrell 2 2 3 1st 5 4 1st 6.00
2nd Finn Sinclair 11 3 1st 3 11 2 2 8.00
3rd Alex Kirk 3 1st 4 11 2 6 11 10.00
4th Simon Goodwin 1st 11 2 11 11 1st 11 15.00
5th John Thompson 11 11 11 2 11 3 11 27.00
6th Mike Murray Valkyrie 11 11 5 11 11 11 3 30.00
7th Jon Nutall 11 11 11 11 1st 11 11 34.00
8th Brian Rothero 4 11 11 11 11 11 11 37.00
8th John Thompson (Classic) Valkyrie 11 11 11 11 4 11 11 37.00
10th Martyn Lewis 165267 11 11 11 11 11 5 11 38.00

Race 1 - Tuesday 4th May 2021

8-12knts Westerly

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Simon Goodwin 1377 Alec Denny 59' 11'' 3 RS 200 1046 56' 35'' 1
2nd Lukas Tyrell 1h 8' 39'' 3 Laser Radial 1147 59' 51'' 2
3rd Alex Kirk 597 1h 2' 24'' 3 Blaze 1033 1h 0' 24'' 3
4th Brian Rothero 807 Oliver Rothero 1h 6' 49'' 3 Buzz 1030 1h 4' 52'' 4

Race 2 - Tuesday 11th May 2021

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Alex Kirk 597 49' 12'' 1 Blaze 1033 47' 38'' 1
2nd Lukas Tyrell 1h 0' 39'' 1 Laser Radial 1147 52' 53'' 2
3rd Finn Sinclair 1h 0' 44'' 1 Laser Radial 1147 52' 57'' 3 dis

Race 3 - Tuesday 18th May 2021

8-10knots WSW

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Finn Sinclair 152548 51' 54'' 1 Laser Radial 1147 45' 15'' 1
2nd Simon Goodwin 1377 Alec Denny 47' 58'' 1 RS 200 1046 45' 51'' 2
3rd Lukas Tyrell 54' 30'' 1 Laser Radial 1147 47' 31'' 3 dis
4th Alex Kirk 597 50' 15'' 1 Blaze 1033 48' 39'' 4
5th Mike Murray Valkyrie 1817 John Thompson 59' 6'' 1 Flying 15 (Classic) 1045 56' 33'' 5

Race 4 - Tuesday 25th May 2021

W 5-10knots

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Lukas Tyrell 57' 59'' 1 Laser Radial 1147 50' 33'' 1
2nd John Thompson 2987 Mike Murray 56' 35'' 1 Flying Fifteen (Silver) 1035 54' 40'' 2
3rd Finn Sinclair 152548 1h 6' 28'' 1 Laser Radial 1147 57' 57'' 3

Race 5 - Tuesday 1st June 2021

5knots ese

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Jon Nutall 1451 42' 40'' 4 Phantom 1004 42' 30'' 1
2nd Alex Kirk 597 55' 20'' 4 Blaze 1033 53' 34'' 2
3rd John Thompson (Classic) Valkyrie 1817 Mike Murray 56' 30'' 4 Flying 15 (Classic) 1045 54' 4'' 4
4th Lukas Tyrell 47' 41'' 3 Laser Radial 1147 55' 26'' 5 dis

Race 6 - Tuesday 8th June 2021

SSW 7-10knots, RO Emily Cook.

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Simon Goodwin 1377 Alec Denny 49' 10'' 1 RS 200 1046 47' 0'' 1
2nd Finn Sinclair 152548 55' 35'' 1 Laser Radial 1147 48' 28'' 2
3rd John Thompson 2987 Dylan 51' 30'' 1 Flying Fifteen (Silver) 1035 49' 46'' 3
4th Lukas Tyrell 57' 24'' 1 Laser Radial 1147 50' 3'' 4 dis
5th Martyn Lewis 165267 57' 42'' 1 Laser Radial 1147 50' 18'' 5
6th Alex Kirk 597 52' 49'' 1 Blaze 1033 51' 8'' 6 dis

Race 7 - Tuesday 15th June 2021

5-10knts, RO Emily Cook

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Lukas Tyrell 54' 46'' 1 Laser Radial 1147 47' 45'' 1
2nd Finn Sinclair 152548 54' 53'' 1 Laser Radial 1147 47' 51'' 2
3rd Mike Murray Valkyrie 1817 Malcolm York 52' 11'' 1 Flying 15 (Classic) 1045 49' 56'' 3
web site and racing results software by island webservices