Neyland Yacht Club

Neyland Yacht Club

The Promenade, Neyland, Pembrokeshire, SA73 1PX
01646 600267
info@neylandyachtclub.co.uk

Spring Yacht Series Div 2 (2021)

Total entries in series: 10
Number raced: 10 out of 10
Number of discards: 3. Discarded points are scored through.

You may find it easier to read the results in landscape mode.

Helm Boat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Points
1st Dave Goodman Sea Otter 1st 1st 1st 2 2 1st 2 2 1st 2 9.00
2nd Paul Rendall Placebo 11 2 7RET 1st 1st 2 1st 4 11 1st 12.00
3rd Martin Perry Miss Jones 2 3 4 4 4 6 6 7RET 11 8 29.00
4th Jeff Powell Cool Breeze 11 11 2 11 11 3 11 1st 2 3 33.00
5th Peter Lefevre Celtic Storm 4 5RET 5 5 7RET 8 3 11 6 7 35.00
6th Steve Slaughter Acerra 3 11 3 11 7RET 7 5 11 5 6 36.00
7th Robin Fleming Amjack 11 11 11 11 11 4 4 3 3 4 40.00
8th Glen Smith Mistral 11 11 11 3 3 5 11 5 4 10RET 41.00
9th Rod Kirk Grey Knight 11 11 11 11 11 11 11 11 11 5 71.00
10th Andrew Scott 11 11 11 11 11 11 11 11 7 11 73.00

Race 1 - Wednesday 5th May 2021

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dave Goodman Sea Otter 1h 23' 57'' 1 Sea Otter 1058 1h 19' 21'' 1
2nd Martin Perry Miss Jones 1h 32' 0'' 1 Miss Jones 1002 1h 31' 49'' 2
3rd Steve Slaughter Acerra 564 1h 43' 31'' 1 Achillies 24 1056 1h 38' 2'' 3
4th Peter Lefevre Celtic Storm 1009 1h 59' 28'' 1 Westerly Storm 1127 1h 46' 0'' 4

Race 2 - Wednesday 12th May 2021

RO Emily Cook

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dave Goodman Sea Otter 1h 1' 56'' 1 Sea Otter 1058 58' 32'' 1
2nd Paul Rendall Placebo 9412 1h 2' 49'' 1 Micro 18 1060 59' 16'' 2
3rd Martin Perry Miss Jones 1h 17' 13'' 1 Miss Jones 1002 1h 17' 4'' 3
4th Peter Lefevre Celtic Storm 1009 Westerly Storm 1127 5 RET

Race 3 - Wednesday 19th May 2021

PHYC - RO A PRITCHARD

Handicap using PY

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dave Goodman Sea Otter 58' 16'' 1 Sea Otter 1058 55' 4'' 1
2nd Jeff Powell Cool Breeze 517 1h 4' 51'' 1 1080 1h 0' 3'' 2
3rd Steve Slaughter Acerra 564 1h 5' 8'' 1 Achillies 24 1056 1h 1' 41'' 3
4th Martin Perry Miss Jones 1h 4' 23'' 1 Miss Jones 1002 1h 4' 15'' 4
5th Peter Lefevre Celtic Storm 1009 1h 16' 32'' 1 Westerly Storm 1127 1h 7' 55'' 5
6th Paul Rendall Placebo 9412 Micro 18 1060 7 RET dis

Race 4 - Wednesday 26th May 2021

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Rendall Placebo 9412 51' 42'' 1 Micro 18 1060 48' 46'' 1
2nd Dave Goodman Sea Otter 3425 55' 58'' 1 Sea Otter 1058 52' 54'' 2
3rd Glen Smith GK Blues 5235 1h 2' 59'' 1 GK 24 1040 1h 0' 34'' 3
4th Martin Perry Miss Jones 803 1h 12' 29'' 1 Miss Jones 1002 1h 12' 20'' 4
5th Peter Lefevre Celtic Storm 1009 1h 33' 50'' 1 Westerly Storm 1127 1h 23' 16'' 5

Race 5 - Wednesday 2nd June 2021

RO Howard Williams

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Rendall Placebo 9412 1h 38' 15'' 1 Micro 18 1060 1h 32' 41'' 1
2nd Dave Goodman Sea Otter 3425 1h 44' 30'' 1 Sea Otter 1058 1h 38' 46'' 2 dis
3rd Glen Smith GK Blues 5235 1h 45' 40'' 1 GK 24 1040 1h 41' 36'' 3
4th Martin Perry Miss Jones 803 1h 50' 51'' 1 Miss Jones 1002 1h 50' 38'' 4
5th Steve Slaughter Acerra 564 Achillies 24 1056 7 RET
5th Peter Lefevre Celtic Storm 1009 Westerly Storm 1127 7 RET dis

Race 6 - Tuesday 9th February 2021

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dave Goodman Sea Otter 3425 48' 54'' 1 Sea Otter 1058 46' 13'' 1
2nd Paul Rendall Placebo 9412 49' 10'' 1 Micro 18 1060 46' 23'' 2
3rd Jeff Powell Cool Breeze 517 51' 24'' 1 1080 47' 36'' 3
4th Robin Fleming Amjack 7362 50' 25'' 1 1036 48' 40'' 4
5th Glen Smith GK Blues 5235 51' 13'' 1 GK 24 1040 49' 15'' 5
6th Martin Perry Miss Jones 803 53' 16'' 1 Miss Jones 1002 53' 10'' 6
7th Steve Slaughter Acerra 564 56' 9'' 1 Achillies 24 1056 53' 10'' 7
8th Peter Lefevre Celtic Storm 1009 1h 6' 50'' 1 Westerly Storm 1127 59' 18'' 8 dis

Race 7 - Wednesday 16th June 2021

RO A PRITCHARD

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Rendall Placebo 9412 53' 59'' 1 Micro 18 1060 50' 56'' 1
2nd Dave Goodman Sea Otter 3425 54' 41'' 1 Sea Otter 1058 51' 41'' 2 dis
3rd Peter Lefevre Celtic Storm 1009 58' 32'' 1 Westerly Storm 1127 51' 56'' 3
4th Robin Fleming Amjack 7362 54' 17'' 1 1036 52' 24'' 4
5th Steve Slaughter Acerra 564 1h 3' 33'' 1 Achillies 24 1056 1h 0' 11'' 5
6th Martin Perry Miss Jones 803 1h 2' 38'' 1 Miss Jones 1002 1h 2' 31'' 6

Race 8 - Wednesday 23rd June 2021

RO: Emily Cook/Luke Howell

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Jeff Powell Cool Breeze 517 1h 0' 13'' 1 1080 55' 45'' 1
2nd Dave Goodman Sea Otter 3425 1h 5' 37'' 1 Sea Otter 1058 1h 2' 1'' 2
3rd Robin Fleming Amjack 7362 1h 4' 36'' 1 1036 1h 2' 21'' 3
4th Paul Rendall Placebo 9412 1h 7' 41'' 1 Micro 18 1060 1h 3' 51'' 4
5th Glen Smith GK Blues 5235 1h 7' 26'' 1 GK 24 1040 1h 4' 50'' 5
6th Martin Perry Miss Jones 803 Miss Jones 1002 7 RET dis

Race 9 - Thursday 1st July 2021

PHYC

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Dave Goodman Sea Otter 3425 1h 8' 41'' 1 Sea Otter 1058 1h 4' 55'' 1
2nd Jeff Powell Cool Breeze 517 1h 11' 25'' 1 1080 1h 6' 8'' 2
3rd Robin Fleming Amjack 7362 1h 8' 57'' 1 1036 1h 6' 33'' 3
4th Glen Smith GK Blues 5235 1h 11' 54'' 1 GK 24 1040 1h 9' 8'' 4
5th Steve Slaughter Acerra 564 1h 26' 39'' 1 Achillies 24 1056 1h 22' 3'' 5
6th Peter Lefevre Celtic Storm 1009 1h 34' 50'' 1 Westerly Storm 1127 1h 24' 9'' 6
7th Andrew Scott Swansong 153 1h 33' 49'' 1 Swansong 1070 1h 27' 41'' 7

Race 10 - Wednesday 7th July 2021

NYC Start

Handicap using BYRON

Helm Boat Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Rendall Placebo 9412 1h 7' 57'' 1 Micro 18 1060 1h 4' 6'' 1
2nd Dave Goodman Sea Otter 3425 1h 8' 8'' 1 1058 1h 4' 24'' 2 dis
3rd Jeff Powell Cool Breeze 517 1h 11' 37'' 1 1080 1h 6' 19'' 3
4th Robin Fleming Amjack 7362 1h 10' 39'' 1 1036 1h 8' 12'' 4
5th Rod Kirk Grey Knight 1h 10' 57'' 1 GK 24 1039 1h 8' 17'' 5
6th Steve Slaughter Acerra 564 1h 16' 57'' 1 Achillies 24 1056 1h 12' 52'' 6
7th Peter Lefevre Celtic Storm 1009 1h 25' 30'' 1 Westerly Storm 1094 1h 18' 9'' 7
8th Martin Perry Miss Jones 803 1h 31' 20'' 1 1002 1h 31' 9'' 8 dis
9th Glen Smith GK Blues 5235 GK 24 1040 10 RET
web site and racing results software by island webservices